Publikācijas šajā lapā



Kāpēc ir jāveic monitora iestatīšana?


1. Lai palīdzēt savai redzei gūt

 komforta (nekaitīgus) darba apstākļus.


2. Lai uz ekrāna "ieraudzīt krāsu".

Ir vismaz divi iemesli kāpēc jāveic iestatīšana.


Viens no tiem ir vēlēšanās monitora ekrānā redzēt „krāsas”.

Tie ir dizaineri, fotogrāfi, poligrāfijas nozares speciālisti (lielu un mazu tirāžu izgatavošanai), video jomas speciālisti.


Otrs – visim „pārējiem” monitoru lietotājiem.

Tiem, kam ir svarīgā „krāsa” lietderīgi zināt, ka mītu par „rūpniecisko iestatīšanu” ir izdomājuši tirgotāji. Kāpēc? Tāpēc, lai notirgotu…


Realitāte ir šāda: monitora kolorimetriskās iestatīšanas procesā tiek izmantoti trīs komponenti: videokarte, monitors un kabelis. Pārnēsājamā datora vai viss vienā (à-la iMac) gadījumā var vismaz cerēt uz „rūpniecisko iestatīšanu”, tad datora iegāde „pa daļām”, izslēdz tādas situācijas iespējamību principā. Videokarte atradīsies sistēmas blokā, bet monitors stāvēs atsevišķi. Ka tad to bija iespējams iestatīt „rūpnīcā”? Noteicošais parametrs veicot monitora spilgtuma iestatīšanu ir ārējais apgaismojums darba vietā. To neviens nezina, tāpēc iestatīt „rūpnīcā” nevarēs.

Kopumā, Apple datoru monitori bez kolorimetriskās iestatīšanas rāda labāk, nekā tādi paši citu ražotāju monitori pirms iestatīšanas. Bet prakse, kas ir patiesības kritērijs, demonstrē, ka visu ražotāju monitori pēc iestatīšanas pārraida „krāsu” vienādi. Gan Apple, gan kāds cits. Monitora klase būs atkarīga tikai no apskates leņķa, kurā krāsa paliek nemainīga. Noteikt apskates leņķi var ar speciālas testa tabulas palīdzību. 178°, kas tiek norādīti monitora raksturojumos ir maldināšana. Testa tabula ļaus pārliecināties tajā.


Tiem, kam „krāsa” nav būtiska, monitora iestatīšana būs noderīga savas redzes saglabāšanai. Atcerieties, ka „citas acis” sev nopirkt nevarēsiet!!


Pastāv tāda parādība, ka visi mūsdienu monitori izmanto pagaismošanu (подсветку – termins no Latvijas Zinātņu akadēmijas terminu datu bāzes), kurai liels izstarojamās enerģijas daudzums atrodas violetajā redzamā spektra joslā. Šī enerģija ir koncentrēta tik šaurā spektra joslā, ka var runāt par izstarojuma virsotni šajā frekvenču diapazonā. Dārgākajos monitoru modeļos, lielākā enerģijas daļa tiek pārraidīta arī citās redzamā spektra joslās (piemēram EIZO – dzeltenajā un sarkanajā). Ir arī novērota šāda sakarība: jo dārgāks modelis, jo vairāk enerģijas tiek pārraidīts ārpus violetās spektra joslas. Bet virsotne violetajā joslā tāpat paliek! Agrāk pielietojamos CRT-monitoros (ar elektronstaru lampu), enerģija tika sadalīta pavisam citādi. Apskatiet spektru piemērus attēlos.


Notebook HP G6

–  monitora pagaismošana

–  luminiscences spuldze

DELL

–  monitora pagaismošana

–  luminiscences spuldze

EIZO

–  monitora pagaismošana

dienas gaisma

CRT, Mitsubishi DP2070

–  monitora pagaismošana

–  luminiscences spuldze


Cilvēka redzes īpatnība ir nespēja pielāgoties tik izvēlīgai ietekmei uz acs tīklenes S konusa šūnām (tās atbild par zilo spektra diapazonu). Tāda ietekme uz redzes sistēmu dabīgā apgaismojuma apstākļos nenotiek. Rezultātā redze kļūst vājāka. Zinātnisko pētījumu dati pagaidām nav publicēti, bet praksē bieži nākas dzirdēt lietotāju sūdzības par ātru redzes nogurumu. Monitora iestatīšana ļauj panākt mazāka gaismas enerģijas daudzuma izstarošanu un tādā veidā samazināt violetās spektra joslas virsotnes augstumu. Tādā veidā samazinot arī slodzi uz redzes orgāniem. Būs panākts redzei komfortabls spilgtuma un kontrasta līmenis. Vēl viens pozitīvs faktors ekrāna „nokrāsu” (visbiežāk zilganu), padarot to neitrālu. Tas ir pelēka krāsa būs pelēka, nevis zilgana, sarkanīga vai zaļgana.


Iestatīšanu var veikt gan bez specializētu ierīču izmantošanas, piemēram ar programmas "Atrise lutcurve" palīdzību, gan instrumentāli. Un tādā gadījumā priekšroka jāsniedz spektrofotometriem,  nevis kolorimetriem. Kolorimetri ir lētāki, bet ar zemāku precizitāti u visbiežāk nevar tikt galā ar iestatīšanas uzdevumu, jo to parametri ir stipri „piesaistīti” noteiktu monitoru modeļu parametriem. Spektrofotometri ir universāli un ļauj risināt grūtus uzdevumus, piemēram, iestatīt vairākus dažādu modeļu monitorus pilnīgi vienādi.




Monitoru kolorimetriskā iestatīšana >>